Statybos technologijoms vystantis, „GRINDOLITAS“ UAB specialistų įsitikinimu, geresnes perspektyvas turi vis dažniau naudojamos lengvesnės, mažiau sudėtinių medžiagų reikalaujančios, paprasčiau ir greičiau montuojamos perdangos. Jos išlaiko visas Statybų Techninio Reglamento (STR) reikalaujamas perdangų savybes: laikančiosios gebos, garso ir šilumos izoliacijos.
Dabartiniu metu mažaaukštėje ir daugiaaukštėje statyboje dažniausiai naudojamos gelžbetoninės perdangos. Jos skirstomos į kelis tipus: monolitinės perdangos, gelžbetoninės perdangų plokštės (PTK), surenkamos gelžbetoninės perdangos, geriausiai žinomos kaip „Teriva“ perdangos.
Perdangų betonavimo darbų skaičiavimas
Skaičiuojant pastato statybos sąnaudas labai svarbu įvertinti perdangų įrengimo kainų skirtumus. Įvertinamos atvežimo, montavimo darbų, reikalingų mechanizmų nuomos sąnaudos, betono išpylimo ir pakėlimo į reikiamą objekto aukštį kaina. Pradedama skaičiuoti nuo atvežimo išlaidų.
Perdanga skaičiuojama ir atsižvelgiant į planuojamas apkrovas. Techniškai visų tipų perdangos gali atlaikyti panašias apkrovas. Skaičiuojama nuolatinė apkrova – perdangos svoris su grindų konstrukcija ir kintama naudojimo apkrova – baldai, buitinė įranga ir technika, pertvaros, žmonės. Apkrovoms atlaikyti monolitinei perdangai reikia teisingai parinkti betono markę pagal konsistenciją, kitas svarbias charakteristikas, plieninių ar kompozitinių armatūros strypų markes ir diametrus. Bendrovės specialistai dažniau renkasi BST 500 plieną, kuris 23 proc. stipresnis už A-lll klasės armatūrą.
Mažesnio storio monolitinė perdanga gali atlaikyti panašias apkrovas kaip didesnio storio PTK ar surenkamos perdangos. Tačiau betoninėms, plonesnėms perdangoms, kad pagerinti šilumos ir garso izoliacines savybes, bus reikalingi papildomi izoliuojantys sluoksniai.
Perdangos ant laikančiosios sienos remiamos ne mažiau kaip 10 centimetrų. Jos neremiamos į pertvaras, kamino ar vėdinimo angos sieneles. Perdangos tipą parenka inžinierius konstruktorius, skaičiuodamas pagal konstrukcijos ir pastato paskirtį bei planuojamas apkrovas. Poveikiai ir apkrovos, konkrečiam objektui, skaičiuojami pagal STR 2.05. 04: 2003 Poveikiai ir apkrovos.
Perdangos rekonstruojant pastatus
Rekonstruojant perdangas susiduriama su papildomomis problemomis. Pastato sienos ir pamatai gali būti nepritaikyti svorio padidėjimui, perdangą reikia įdėti nepažeidžiant kitų konstrukcijų. Nuo sunkios monolitinės perdangos dėl svorio dažnai ima skilinėti pastato sienos, joms sumontuoti reikia daryti ištisines išimas sienose, kad būtų kur jas atremti. „Teriva“ perdangų atremiamos tik sijos, padarant sienose skyles. Papildomai prie tradicinės konstrukcijos šalia sienos įrengiamas vainikas.
Surenkamų perdangų svoris sumažėjo pradėjus naudoti tuščiavidurius užpildomus blokelius. Europoje pastatų rekonstrukcijai tuščiavidurės surenkamos perdangos naudojamos jau 60 metų.